Koronawirus: komunikaty, informacje i zalecenia

Wirus wylęga się od 2 do 12 dni (średnio 7 dni), u wielu pacjentów rozwija ciężkie zapalenie płuc. Główne objawy to: gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.  

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, z których niektóre powodują choroby układu oddechowego u ludzi, a inne krążą wśród zwierząt, w tym wielbłądów, kotów i nietoperzy. Czasami koronawirusy zwierząt mogą ewoluować i infekować ludzi, a następnie rozprzestrzeniać się między ludźmi, tak jak obserwowano to w przypadku zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) i zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS).

Do zakażenia koronawirusami dochodzi drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub zwierzęciem.

W celu zmniejszenia ogólnego ryzyka ostrych infekcji dróg oddechowych podczas podróży do lub z obszarów w których wystąpiły zachorowania należy:unikać miejsc publicznych, zatłoczonych,

– bezwzględnie unikać bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,

-unikać odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,

-unikać kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,

-przestrzegać zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną,

-ściśle przestrzegać zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

Ponieważ sytuacja epidemiologiczna dotycząca koronawirusa 2019-nCoV na świecie zmienia się dynamicznie informacje i wytyczne na bieżąco są aktualizowane i zamieszczane na stronach internetowych:

WYTYCZNE, INFORMACJE, ZALECENIA, KOMUNIKATY GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO:

Całodobowa infolinia NFZ o koronawirusie: